Nad společnou polévkou

Publikováno: 25.11.2016

V polovině listopadu už většina z nás začíná vyhlížet advent a plánovat vánoční svátky. Naši klienti zase vyhlíží otevření nočních přístřešků, které jim umožní přespat v zimě v suchu a teple. 

Aby i lidé bez domova věděli, že nejsou v takovém čase sami, pravidelně pořádáme spolu s CB Skalka akci „Polévka zasytí a co dál“. Církevní sbor vařil, pracovníci Maltézské pomoci poskytovali rady v sociálních otázkách a zúčastnila se i jedna zdravotnice z Armády spásy.

Klienti dostali guláš, rozdávalo se i nějaké oblečení z charitativního šatníku. Patrně to nejcennější, co však mohli klienti dostat, byl projevený zájem o jejich situaci. Popovídat si s člověkem, jenž pochází z „normální“ společnosti je pro bezdomovce totiž velmi obtížné. Oč je to těžší, o to je to ale důležitější. Naši klienti mají mnohdy hodně chyb a kontakt s nimi není vždy jednoduchý, ale kolik z nás to o sobě může říci – že žádné chyby nemá? 

Při společné polévce vznikla příjemná atmosféra, ve které se nám podařilo zkontaktovat řadu nových klientů a dohodnout se na tom, že spolu budeme pracovat, aby se měli lépe.  Optimismus do budoucna nám v naší práci dodala situace, kdy klienti dostali příležitost zazpívat si spolu s kytaristou písničky svého mládí, mnozí se zapojili a někteří si při tom i zaplakali. Pocit promarněných životních šancí tam byl, ale uvidíme, třeba nás – a tedy i naše klienty – čekají v novém roce světlejší zítřky.

 

Jan Kubačák, koordinátor terénního programu Pomoc lidem v sociální nouzi

Zobrazit všechny novinky >

Kontakt

Maltézská pomoc, o. p. s.

Centrum Praha

Lázeňská 2

118 00 Praha 1 - Malá Strana

 

Maltézská pomoc

Obecně prospěšná společnost, je renomovaná organizace pomáhající v České republice široké škále potřebných lidí. Jako charitativní a humanitární organizace Suverénního řádu maltézských rytířů zakládá svou činnost na nepřetržité 900leté tradici pokorné pomoci trpícím.